Przepis na naturalny jogurt domowy

Jakiś czas temu  przeczytałam książkę pani dr Jadwigi Kempisty „Leczenie żywieniem”. Dzięki tej książce i kilku wykładom pani doktor przekonałam się do naturalnego jogurtu, który można przygotować w prosty sposób w domu. Do produkcji jogurtu można wykorzystać szczepy bakterii proponowane przez dr Kempisty, link tutaj, lub kupić odpowiedni jogurt w sklepie. Ważne żeby nie zawierał konserwantów, a zawierał odpowiednie szczepy bakterii: Najlepszy jest ten zawierający poniższe szczepy :

 • Streptococcus thermophilus, Lactobacillus bulgaricus,
 • Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium lactis .

Ja znalazłam w sklepie kilka jogurtów tego typu, w tym jogurt typu greckiego. Czasem kupuję też odpowiednie bakterie w sklepie lub na Allegro. Przygotowanie jogurtu:

Najlepiej używać mleka pełnotłustego krowiego, koziego lub sojowego. Jeśli nie mam mleka „wiejskiego” używam mleka pasteryzowanego 3,2%. Nie należy używać mleka UHT, jest to właściwie mleko „martwe” i nie uzyskamy z niego dobrej jakości jogurtu. W wielu miastach dostępne jest mleko z mlekomatu. 

 1. Podgrzewamy 1 litr mleka do temp. 80°C aby zabić obce bakterie (na powierzchni mleka pojawia się pierwszy kożuszek). Jeżeli używamy mleka pasteryzowanego lub z ziaren podgrzewamy je  tylko do temp. 42° 
 2. Przelewamy mleko do naczynia ( np. szklanego słoika ) i studzimy do temp. około 42°C. 
 3. Otwieramy saszetkę z bakteriami, wsypujemy  do mleka, mieszamy i szczelnie zamykamy naczynie. Jeśli zamiast gotowych bakterii używacie jogurtu, to wystarczy dodać go do wystudzonego mleka i dokładnie wymieszać np. trzepaczką,
 4. Zostawiamy do fermentacji nawet do 12 godzin w temperaturze około 42°C aż do uzyskania właściwej gęstej konsystencji. W tym celu możemy wstawić słoik do garnka z bardzo ciepłą wodą sięgającą poniżej poziomu zakrętki lub nagrzanego wcześniej piekarnika, albo zawinąć w koc. Unikamy wstrząsania naczyniem!
 5. Po skwaszeniu zdejmujemy pokrywkę i przechowujemy w lodówce. Tak przygotowany produkt nadaje się do spożycia, ale również stanowi źródło bakterii do następnego namnażania.

Ja do produkcji domowego jogurtu używam jogurtownicy, gdyż jest wygodniejsza w użyciu, łatwiej utrzymać odpowiednią temperaturę a dodatkowo jogurt jest przygotowany w małych pojemniczkach, więc łatwiej go porcjować i przechowywać. Jogurt domowy ma gęstą konsystencję, wspaniały smak nawet bez dodatków, a przede wszystkim jest zdrowy, bez konserwantów. Jem go także z płatkami lub owocami..

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blogger.com
 • Twitter
 • Gadu-Gadu Live
 • Poleć
 • Mój biznes
 • Śledzik

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge