Przydatne wtyczki wordpress

Jeśli chcesz, aby Twój blog był w pełni funkcjonalny nie wystarczy sama instalacja silnika wordpress. Powinieneś dopasować blog do swoich potrzeb i usprawnić jego funkcjonowanie. W tym celu można wykorzystać odpowiednie wtyczki (plugins) wordpressa.

Poniżej przedstawię te najważniejsze wg. mnie. Chciałabym zaznaczyć tylko, aby nie instalować ich zbyt wiele, bo to obciąży i spowolni wczytywanie bloga. Może też dojść to konfliktu pomiędzy wtyczkami, a to wpłynie na funkcjonalność bloga. Niektóre wtyczki są już automatycznie w grane na serwer przez dostawcę usług hostingowych. Tak jest w przypadku hostingu firmy GVO, z którego ja korzystam. GVO automatycznie dostarcza nam wordpressa i podstawowe wtyczki, np. Akismet. W sumie w ramach jednego abonamentu mamy wiele usług i ponad 50 aplikacji. Szczegóły poniżej.

Hosting GVO

Wracając do wtyczek. Najbardziej przydatne będą te służące do :

 • wykorzystania portali społecznościowych do promowania swoich postów, umieszczania przycisku „Lubię to” itp.,
 • SEO, czyli służące optymalizacji bloga pod kątem wyszukiwarek internetowych, a tym samym wpływające na pozycjonowanie bloga,
 • zabezpieczające stronę przed robotami reklamowymi, spamem, umożliwiające tworzenie kopii zapasowej bloga itp.
 1. Askimet – wtyczka sprawdzająca komentarze Internautów pod kątem spamu. Pozwala na przeglądanie i zatwierdzanie dodanych komentarzy. Jest rekomendowana przez twórców wordpressa. Wtyczkę możesz pobrać tutaj. Do pełnej funkcjonalności wtyczki wymagany jest klucz API KEY. Żeby go pobrać należy założyć konto na stronie wordpress.org, pobrać i zainstalować wtyczkę a nastęnie pobrać klucz. Akismet.com API key zostanie nam wysłany na email. Jeśli masz konto w GVO to askimeta otrzymasz razem z wordpressem.
 2. WP DataBase BackUp – pozwala na tworzenie kopii zapasowej bloga, co chroni nas przed utratą danych. Jeśli ustawisz automatyczne robienie kopii to zostanie ona wysłana na podany email. Wtyczkę można pobrać tutaj.
 3. CommentLuv – Wtyczka pozwala na automatyczne dodanie w treści komentarza linku do swojego bloga czy wybranego postu. Wtyczkę możesz pobrać tutaj. Wtyczka ta to swoista nagroda dla czytelnika bloga za wystawiony przez niego komentarz. Warto z niej korzystać.
 4. Exclude Pages from Navigation – W każdym nowym poście pojawia się checkbox “include this page in menus”. Jeśli go odznaczymy, to dana strona nie będzie widoczna dla czytelników. Pozwala nam to na ukrycie wybranych stron. Będą one dostępne po zalogowaniu, wpisaniu na listę mailingową, itp. Wtyczkę można pobrać tutaj.
 5. Sociable Polska – pozwalapo ustawieniu na automatyczne dodanie do każdego postu przycisków umożliwiających udostępnienie postu w wybranym medium społecznościowym, np. facebook, twitter itp. Wtyczkę można pobrać tutaj. Po zainstalowaniu trzeba wtyczkę skonfigurować, wybierając te przyciski, które nam odpowiadają.
 6. FB Like – Pozwala na dodanie do postów przycisku „Lubię to ” Facebooka. Wtyczkę można pobrać tutaj.
 7. ContactForm7pozwala na utworzenie na blogu formularzy zapisu. Można utworzyć nawet kilka formularzy, obsługa jest bardzo prosta. Pobierz wtyczkę tutaj.
 8. DB Cache Reloaded – bufor przyspieszający działanie bloga. Do pobrania tutaj.
 9. WordPress Seo by Yoast – wspaniała wtyczka seo, umożliwiająca optymalizację bloga pod kątem wyszukiwarek. Możesz ją pobrać tutaj.
 10. CBnet Ping Optimizer – pozwala na ograniczenie „pingowania” przez wordpress wyszukiwarek internetowych. Do pobrania tutaj.

 

 

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blogger.com
 • Twitter
 • Gadu-Gadu Live
 • Poleć
 • Mój biznes
 • Śledzik

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge